"Wybrałem idee służenia dziecku i jego sprawie" - J. Korczak


Szkoła Podstawowa w Rogajnach

Aktualności

Dzień naszego patrona - Janusza Korczaka

26-04-2018


Janusz Koraczak jest patronem naszej szkoły od 1983 roku.

 Był lekarzem i wojskowym, ale przede wszystkim pedagogiem. Dzieciom poświęcił całe swoje życie. Nie zostawił ich także, gdy przyszła godzina najcięższej, ostatecznej próby. Poszedł z nimi na śmierć, choć proponowano mu możliwość ratunku.

 

25 kwietnia  świętowaliśmy w naszej szkole dzień patrona. Koło teatralne pod kierunkiem mgr Joanny Dolińskiej zaprezetowało przejmujący spektakl poświęcony bohaterskiej postawie Korczaka, prezentujący ostatnią drogę „Starego Doktora” i marsz jego dzieci na śmierć.


Była to również okazja do wręczenia nagród i wyróżnień dla uczniów, którzy zajęli najwyższe miejsca w konkursie plastycznym na portret Janusza Korczaka. Galeria świetnych portretów, wykonanych rękami dzieci klas I-III na peweno spodobałaby się doświadczonemu pedagogowi Korczakowi. Tym bardziej, że prace były prześwietne.

 

Oto nagrodzeni w konkursie plastycznym:

I miejsce – Ala Bartoszewska z klasy I

II miejsce – Damian Guzowski z klasy I

III miejsce – Oliwka Wielgus z klasy II

Wyróżnienie – Diana Pych z klasy I

 

Dzień zwieńczył konkurs wiedzowy dla uczniów klas III-VII, w którym przedstawiciele poszczególnych klas wykazali się doskonałą znajomością faktów związnych z życiem naszego patrona. Rywalizacja była na tyle wyrównana, że 3 zespoły zajęły równorzędne pierwsze miejsca: klasa IV, VI I VII. Zespół z klasy III tylko jednym punktem ustąpił starszym kolegom, co uplasowało ich na II miejscu.