"Wybrałem idee służenia dziecku i jego sprawie" - J. Korczak


Szkoła Podstawowa w Rogajnach

Aktualności

70-lecie ... Tak napisali o nas w Głosie Pasłęka

07-05-2017


70-lecie szkoły w Rogajnach...

Data dodania: niedziela 7 maja 2017 godz: 10:02:25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy jubileusz jest okazją do posumowań, wspomnień i spotkań. Tak też było wczoraj, podczas 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Rogajnach. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział dawni nauczyciele placówki, absolwenci, obecna kadra pedagogiczna wraz ze swoimi uczniami oraz liczne grono przyjaciół szkoły – Najlepszą wizytówką każdej placówki są jej uczniowie, którzy odnoszą sukcesy na kolejnych etapach edukacyjnych i w życiu dorosłym – mówiła wczoraj dyrektor Anna Sarnowska. Dodała także, że na wizerunek dzisiejszej szkoły w Rogajnach składa się praca kilku pokoleń. Na przestrzeni lat pracowało w niej ponad stu nauczycieli, a w gronie jej absolwentów znalazło się ponad 2 tys. uczniów.

Pierwszy dzwonek w szkole w Rogajnach zabrzmiał 1 września 1946 roku. Wówczas kierownikiem placówki został Józef Leszczyński . Po nim funkcję dyrektora sprawowali: Witold Rozkwitalski, Bronisława Obrembska, Stanisław Skrzeczkowski, Stefan Boruszewski, Jerzy Romanowski i Celina Romanowska. Od 2013 roku szkołą kieruje Anna Sarnowska. Dziś placówka w Rogajnach tętni życiem dzięki wielu inicjatywom, realizowanym w porozumieniu z Kołem Bóbr, pasłęcką biblioteką, Światowidem, czy też z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Poza godzinami lekcyjnymi uczniowie mogą także korzystać z zajęć dodatkowych (np. SKS, koło polonistyczne, czy też innowacyjna nauka języka angielskiego). Warto dodać, że uczniowie ze szkoły w Rogajnach osiągają corocznie wysoki poziom nauczania, co potwierdzają zewnętrzne sprawdziany kompetencji. Na przestrzeni lat zmieniał się także budynek szkoły, placówka była remontowana, rozbudowywana. W ostatnim czasie w szkole wymieniono dach i okna, odnowiono sale… Przy szkole powstał też plac zabaw i boisko.

Podczas wczorajszego jubileuszu wspominano też drużynę harcerską, która działała przy szkole, kultowe miejsce, jakim od zawsze była fontanna oraz liczne sukcesy uczniów. Trzeba dodać, że wielu spośród nich zostało nauczycielami, dlatego placówka w Rogajnach nazywana była kuźnią nauczycieli. Podczas uroczystości w części artystycznej fenomenalny występ dali obecni uczniowie. Brawa za swobodę i świetne, aktorskie kreacje!


Z okazji jubileuszu powstała publikacja, w której opisana została historia placówki na podstawie kronik szkolnych. Biuletyn zawiera także ciekawe wspomnienia Anny Kużel, Ireny Rokickiej oraz Bożeny Machno.  Materiały znajdą się też w wersji elektronicznej na oficjalnej stronie internetowej szkoły.
aw